Updates

Aandelen Nederland

Unilever

Advies
houden
Aandelen Internationaal

AB Inbev

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Aegon

Advies
kopen
Aandelen Nederland

ASR

Advies
kopen
Aandelen Nederland

NN Group

Advies
kopen
Aandelen Internationaal

Nestlé

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Arcadis

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Adyen

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Heineken

Advies
kopen
Aandelen Internationaal

Linde

Advies
houden
Aandelen Internationaal

PayPal

Advies
kopen

Updates

Aandelen Nederland

Unilever

Advies
houden
Aandelen Internationaal

AB Inbev

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Aegon

Advies
kopen
Aandelen Nederland

ASR

Advies
kopen
Aandelen Nederland

NN Group

Advies
kopen
Aandelen Internationaal

Nestlé

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Arcadis

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Adyen

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Heineken

Advies
kopen
Aandelen Internationaal

Linde

Advies
houden
Aandelen Internationaal

PayPal

Advies
kopen
Column Ronald de Zoete, vandaag 15:23

Aardgas moet de klus klaren, wat anders?

0 0 Leestijd ongeveer

Deze winter heeft het zeer duidelijk gemaakt: de vraag naar aardgas kan enorm zijn. De volatiele gasprijs zorgt voor hoofdpijn.

De vraag naar energie groeit wereldwijd met circa 4% per jaar. En die energie moet dan vaak door een koperen draadje: de digitalisering gaat steeds sneller en met de opkomst van AI wordt het aanbod van aardgas cruciaal. Landen met goedkoop aardgas zijn in het voordeel. In de media lees je dat ook kernenergie, wind- en zonne-energie hier een grote rol gaan spelen, maar aardgas is de enige betaalbare, 24/7 beschikbare en ‘groene’ leverancier.

De strijd om goede locaties dicht bij goedkope groene energie is losgebarsten. De VS heeft al $500 mrd aan investeringen gepland en Europa $100 mrd, om met AI op de eerste rang te zitten. De vraag naar elektriciteit voor datacenters zal in 2030 drie tot vijf keer hoger liggen dan vandaag de dag.

Trump, een zegen voor aardgas

De vorige Amerikaanse president Biden legde toekomstige LNG-projecten nog stil om te onderzoeken of het verschepen van vloeibaar gas niet te vervuilend is. Uit de eerste resultaten blijkt dat dit niet het geval is, niet zo erg althans als beweerd werd. Opvolger Trump zet nu de seinen op groen en wil de komende decennia goedkope energie voor Amerikaanse burgers en bedrijven. Die burgers zijn blij met deze duidelijke koers: goedkoop tanken. Bedrijven wrijven in hun handen bij de lagere energiekosten en krijgen weer vertrouwen in de toekomst.

Olie- en gasbedrijven investeren weer volop in fossiele grondstoffen en nemen elkaar over om de kostprijs verder omlaag te drukken. Zij weten ook dat de huidige olie- en aardgasprijzen uiteindelijk zullen dalen doordat er meer aanbod is dan vraag. Je wilt dan nog wel mee kunnen concurreren.

Lees ook Aardgasaandelen | Een must have voor 2025?

Heftige prijsschommelingen

De aardgasmarkt is momenteel redelijk in balans, in een milde winter. We zien bij plotselinge kou dat de aardgasprijs sterk stijgt. Komt er warmer weer, dan zie je direct grote prijsdalingen. De aardgasprijs zal zich tussen de $2,50 en $6/MMBtu gaan bewegen. Nu ligt die rond de $4/MMBtu, met kans op een verdere prijsstijging wanneer de kou in de VS gaat doorzetten de komende twee tot drie weken. Leuk voor handelaren, een ramp voor partijen die investeringsbeslissingen moeten nemen, omdat het risico van toekomstige zeer lage gasprijzen reëel is.

Op de futuresmarkt kun je wel toekomstige prijzen hedgen (tegen een vaste prijs verkopen), maar dat doe je alleen wanneer die toekomstige prijzen hoog zijn. Toekomstige verliezen leggen bedrijven liever niet vast. De lage gasprijs maakt investeerders dan ook kopschuw. Het bouwen van een aardgasfabriek kost minimaal drie jaar en het is niet de bedoeling om alleen te produceren wanneer het geld oplevert, het liefst wil je de fabriek 8760 uur per jaar voluit hebben draaien om te kosten zo laag mogelijk te houden.

Veel landen danken hun macht aan hun olieproductie. Wanneer na 2035 de olievraag gaat dalen, moeten andere inkomsten dit gat gaan vullen. En hier loert een extra gevaar. Wilde iedereen rond 2020 koploper in groene waterstof worden, nog geen vijf jaar later is aardgas de heilige graal. Men droomt van zonneparken met windmolens met in de toekomst grote batterijen en van heel goedkoop aardgas om datacenters te laten rekenen. Of van datacenters in het buitenland op geëxporteerde LNG. Aardgas geeft macht en kent vele vrienden. Met name de komende vijf jaar zullen landen moeten beslissen of ze grootscheeps durven te wedden op de AI-boom, op batterijen die langdurige (goedkope) energie kunnen opslaan en/of op concurrerende groene waterstofprijzen.

Meteoroloog is goud waard

In de winter verwarmt aardgas ons, in de zomer koelt aardgas ons. De weersvoorspelling is voor actieve beleggers in aardgas cruciaal geworden. Het is lastig om over goede weertrends te beschikken en die zijn daarom heel waardevol. In de VS bestaan de mooiste plaatjes die tien tot twintig dagen vooruit kijken, maar zijn ze betrouwbaar? Meestal zien we dat voorspelde patronen wijzigen en dat de uitkomsten ook zeer verschillend zijn, zelfs tot maar een paar dagen vooruit.

En dan noemen we tot slot weer enkele koopwaardige energieaandelen: denk aan Chevron, ExxonMobil, Cheniere, EQT, Archland, Range Resources wanneer je de tot 2028 wilt profiteren van de krapte op de aardgasmarkt.

Alert

Selecteer de onderwerpen waarover u een Beleggers Belangen alert wilt ontvangen. Uw selectie wordt direct bewaard en kunt u op ieder moment zelf aanpassen.

Verder lezen?

Blijf dagelijks op de hoogte van het laatste beleggingsnieuws. Ontdek Beleggers Belangen nu vanaf €11,50 per maand. Bent u nieuw en wilt u eerst meer informatie? Klik dan hier! 

 Bekijk onze abonnementen hier!
Meer uitleg over inloggen? Lees de FAQ