Updates

Aandelen Internationaal

Goldman Sachs

Advies
houden
Aandelen Nederland

Basic-Fit

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Fugro º

Advies
houden
Aandelen Internationaal

JPMorgan Chase

Advies
houden
Aandelen Nederland

ABN Amro

Advies
houden
Aandelen Nederland

ING

Advies
houden
Aandelen Nederland

ASR

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Aegon

Advies
kopen
Aandelen Nederland

NN Group

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Fagron

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Avantium

Advies
kopen

Updates

Aandelen Internationaal

Goldman Sachs

Advies
houden
Aandelen Nederland

Basic-Fit

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Fugro º

Advies
houden
Aandelen Internationaal

JPMorgan Chase

Advies
houden
Aandelen Nederland

ABN Amro

Advies
houden
Aandelen Nederland

ING

Advies
houden
Aandelen Nederland

ASR

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Aegon

Advies
kopen
Aandelen Nederland

NN Group

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Fagron

Advies
kopen
Aandelen Nederland

Avantium

Advies
kopen
Column Ellen Engelhart, vandaag 14:30

Druk op Amerikaanse staatsobligaties

0 0 Leestijd ongeveer

Importtarieven zorgen voor onrust bij beleggers. De rentemarkt geeft een waarschuwingssignaal, maar de onzekerheid blijft voorlopig.

De eerste week van april was het erg onrustig op de Amerikaanse valuta- en rentemarkt. De dollar verzwakte sterk en de tienjaarsrente bewoog fors heen en weer. Na de aankondiging van zeer hoge importtarieven op 2 april vervulde de obligatiemarkt aanvankelijk zijn dempende rol, zoals meestal gebeurt bij sterk dalende aandelenbeurzen. De langetermijnrente zakte tot onder de 3,9% om vervolgens zeer snel op te lopen naar 4,6%.Het lijkt erop dat dit voor de regering Trump aanleiding was om voor de meeste landen een tariefpauze van 90 dagen te gelasten. Nadat ook de Amerikaanse centrale bank liet weten steun te bieden als de stress op de rentemarkt teveel zou toenemen, kwam de obligatiemarkt wat tot rust. De tienjaarsrente zakte terug naar 4,3%.

Oorzaken

Dat de obligatierente zo snel opliep had waarschijnlijk diverse oorzaken. Op de eerste plaats zorgen flinke importheffingen voor hogere consumentenprijzen. Ondanks een negatief effect van heffingen op de economische groei, duwt een hoger inflatievooruitzicht obligatierentes meestal omhoog. Daarnaast maakten marktpartijen, die met forse aandelenverliezen geconfronteerd werden, mogelijk geld vrij door liquide staatsobligaties te verkopen.

Verder lijken de onorthodoxe maatregelen van de Amerikaans regering het vertrouwen te schaden. Daarbij hielpen geruchten dat China mogelijk Amerikaans staatspapier (als drukmiddel) zou verkopen en de negatieve opmerkingen van kredietbeoordelaar Fitch over de Amerikaanse overheidsfinanciën niet. Tot slot kunnen grootschalige Amerikaanse staatsobligatie-uitgiftes bijgedragen hebben aan de rentesprong.

Bekijk ook het dossier Beleggen in obligaties | Alle tips & artikelen op rij

Mar-a-Lago

In samenhang met de importtarieven groeit ook de aandacht voor het zogeheten Mar-a-Lago-akkoord. Dit is geen formele overeenkomst, maar verwijst naar een potentieel ingrijpend economisch beleidsconcept. Eind 2024 is dit geschreven door Harvard-econoom Miran, die nu hoofdadviseur is van het Witte Huis. De essentie hiervan is om het Amerikaanse handelstekort te verminderen door een verzwakking van de dollar, maar zonder het verlies van de positie als reservemunt.

Importheffingen zijn bedoeld om de handel weer in evenwicht te brengen en investeringen in de binnenlandse industrie aan te moedigen. Het ongewenste bijeffect van een aantrekkende dollar zou opgevangen moeten worden door een valuta-akkoord zoals in 1985, waarbij centrale banken buiten de VS dollars (kortlopend staatspapier) verkopen. Handelspartners, zoals China en de eurozone, zullen echter niet snel genegen zijn hun concurrentiekracht te ondermijnen door een sterkere eigen valuta. Amerikaanse beleidsmakers willen landen wellicht overhalen een akkoord te tekenen in ruil voor bijvoorbeeld lagere importtarieven of defensiesteun.

Een volgende uitdaging bij een valuta-overeenkomst is dat als minder buitenlandse partijen Amerikaanse staatsleningen kopen of zelfs verkopen, marktrentes stijgen. Dit is ongewenst bij het hoge begrotingstekort en staatsschuld van de VS, aangezien het de rentelasten van de overheid verder opdrijft. Om dit te voorkomen zouden centrale banken volgens de Mar-a-Lago-ideeën hun dollarobligaties moeten doorrollen naar (zeer) langlopende of zelfs eeuwigdurende obligaties met geen of een lagere couponrente.

Amerikaanse staatsobligaties

Zonder instemming van obligatiehouders kunnen de voorwaarden van Amerikaanse leningen, zoals bijvoorbeeld looptijdverlenging, echter niet worden aangepast. Als dit wel gebeurt, is er sprake van wanbetaling, wat kan leiden tot een vertrouwenscrisis, oplopende rentes en mogelijk juridische stappen van grote buitenlandse houders zoals China of Japan.

De kans op een dergelijke herstructurering van de Amerikaanse staatsobligaties achten wij dan ook gering. Pogingen om de dollar actief te verzwakken, zouden wel de wisselkoersrisico’s kunnen vergroten voor eurobeleggers. Dit vooruitzicht en de vele onzekerheden die voortkomen uit mogelijk overheidsbeleid kan obligatiekoersen onder druk zetten. Daartegenover staat dat (sterk) afnemende economische groei meestal juist gunstig is voor obligatiekoersen (dalende marktrentes).

Ook heeft de opwaartse rentesprong de regering begin april gewaarschuwd het vertrouwen niet verder te ondermijnen. En de Federal Reserve kan inspringen indien stress in de markt toch toeneemt. Bovendien lijkt er niet snel een alternatief voor de belangrijke status van de dollar. Al met al vinden wij een beperkte positie in Amerikaanse staatsleningen (nog) passend in een gespreide obligatieportefeuille, zeker voor beleggers met verplichtingen in dollars of die de valutabeweging afdekken.

Alert

Selecteer de onderwerpen waarover u een Beleggers Belangen alert wilt ontvangen. Uw selectie wordt direct bewaard en kunt u op ieder moment zelf aanpassen.