Mooie cijfers voor Freeport-McMoRan
Freeport-McMoRan wist in het eerste kwartaal de verwachtingen te overtreffen. De winst per aandeel kwam uit op 24 cent, iets boven de verwachting van 23 cent. De omzet bedroeg $5,73 mrd, ruim boven de raming van $5,39 mrd.
Freeport profiteerde van hogere koper- en goudprijzen, ondanks dat de koperproductie 22% lager lag dan een jaar geleden door gepland onderhoud bij Grasberg en er vertraging was bij het verkrijgen van de exportvergunning voor goud. De gemiddelde gerealiseerde koperprijs lag op $4,44 per pond, terwijl de goudprijs met $3.072 per ounce zelfs 43% hoger was dan een jaar geleden.
Freeport- McMoRan is wereldspeler op kopergebied
Freeport geldt als een van ’s werelds grootste koperproducenten en bezit drie van de vijf grootste kopermijnen ter wereld. Grasberg in Indonesië, Freeports kroonjuweel, is de op een na grootste kopermijn en de grootste goudmijn ter wereld, met bovendien de laagste kostenpositie. Grasberg een sleutelrol in het verlagen van de gemiddelde productiekosten van Freeport.
Bekijk ook het dossier goud- en edelmetalen
Het aandeleninkoopprogramma is weer hervat. Sinds 2021 kocht Freeport al voor $2 mrd aan eigen aandelen in en er is nog $1 mrd ruimte binnen het bestaande programma van $3 mrd. In het eerste kwartaal van 2025 werd voor $80 mln aan eigen aandelen teruggekocht. Het beleid is om ongeveer 50% van de vrije kasstroom aan aandeelhouders terug te geven via dividend en inkoop.
Bijproducten
Een belangrijke pijler onder de dalende kosten is de opbrengst uit bijproducten zoals goud en molybdeen, die de productiekosten van koper verlagen. In het eerste kwartaal lagen de netto kasproductiekosten nog op $2,07 per pond, vooral door het tijdelijk lagere goudvolume. Voor 2025 houdt Freeport vast aan de verwachting dat deze kosten zullen dalen naar $1,50 per pond, doordat de goudverkopen normaliseren en de hogere goudprijs voor extra bijproductinkomsten zorgt.
Freeport benadrukt bovendien dat het met innovatieve leaching-technieken koper kan winnen uit voorraadbergen die voorheen als waardeloos werden beschouwd. In de woorden van ceo Kathleen Quirk: ‘We have 40 million pounds of copper sitting in stockpiles that we thought was waste before.’ De techniek maakt het mogelijk om zonder zware nieuwe investeringen extra productie te realiseren, wat de marges verder kan verbeteren.
Ook op het gebied van volumes wordt een sterke verbetering verwacht. De koperverkopen zullen in de rest van 2025 gemiddeld 20% hoger liggen dan in het eerste kwartaal. De goudverkopen worden zelfs bijna vier keer zo hoog verwacht. Hierdoor zullen marges en kasstromen de komende kwartalen fors aantrekken.
Advies aandeel Freeport-McMoran blijft ‘kopen’
Bij een koperprijs van $5 per pond verwacht Freeport dat de ebitda kan oplopen tot ruim $15 mrd per jaar, tegenover $11 mrd bij een koperprijs van $5. De operationele hefboom is daarmee aanzienlijk: elke stijging van tien cent per pond koper levert circa $425 mln extra ebitda op. Met een totale beurswaarde van 53 mrd is de multiple slechts 3,5. Het advies blijft ‘kopen’.
De auteur heeft een positie in het aandeel.